Θεατρικά Βραβεία κοινού από το Αθηνόραμα: Η τελετή απονομής & οι φετινοί βραβευμένοι

Τα Θεατρικά Βραβεία Κοινού 2019 από το περιοδικό Αθηνόραμα απονεμήθηκαν τη Τρίτη 26 Νοεμβρίου στην αίθουσα «Αλεξάνδρα Τριάντη» του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, σε μια λαμπερή και ιδιαίτερα ατμοσφαιρική βραδιά, αφιερωμένη στη μαγεία του θεάτρου.

Πιστοί στο ετήσιο του ραντεβού τους, ο κόσμος του θεάτρου και το θεατρόφιλο κοινό συναντήθηκαν και φέτος στη δική τους γιορτή, χειροκροτώντας τους καλύτερους της περσινής σεζόν, απολαμβάνοντας ένα γοητευτικό θέαμα και χαλαρώνοντας στο πάρτι που έκλεισε την 21η τελετή απονομής των Θεατρικών Βραβείων Κοινού.

Καλύτερη παράσταση για τη σεζόν 2018-2019 αναδείχθηκε -σύμφωνα με την κρίση των αναγνωστών του Αθηνοράματος και του athinorama.gr- το «Άνθρωποι και ποντίκια» της ομάδας Cartel, η οποία απέσπασε και το πρώτο βραβείο σκηνοθεσίας για τον Βασίλη Μπισμπίκη.
Δεύτερη καλύτερη παράσταση αναδείχθηκε το «Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα» του Θεάτρου του Νέου Κόσμου (η οποία απέσπασε επίσης το τρίτο βραβείο σκηνοθεσίας για τον Βαγγέλη Θεοδωρόπουλο και το πρώτο βραβείο ανδρικής ερμηνείας για τον Γιάννη Νιάρρο).
Για την τρίτη θέση, οι αναγνώστες του Αθηνοράματος έδειξαν «Ξύπνα Βασίλη» στο Εθνικό Θέατρο καθώς και Άρη Μπινιάρη (δεύτερο βραβείο σκηνοθεσίας).
Ψηλά στην προτίμηση των θεατών βρέθηκε και ο «Γιούγκερμαν» του θεάτρου Πορεία συγκεντρώνοντας πέντε βραβεία.
Με το βραβείο της καλύτερης γυναικείας ερμηνείας τιμήθηκε η Μαρία Ναυπλιώτου για την ενσάρκωση της Μαρίας Κάλλας στο «Master Class».

Την τελετή απονομής σκηνοθέτησε και παρουσίασε ο Γιώργος Νανούρης, ο οποίος υπέγραψε και τα κείμενα, συνοψίζοντας με λιτό αλλά θεαματικό τρόπο τη μαγεία του θεάτρου, αυτή δηλαδή την ξεχωριστή και μοναδική χημική αντίδραση που δημιουργείται στη σκηνή και μεταδίδεται στην πλατεία κάθε φορά που ανοίγει η αυλαία. Μαζί με μια ομάδα νέων ηθοποιών, τον πιανίστα Χρήστο Θεοδώρου και την Bodyterranean Orchestra του Simone Mangelli, μετέφεραν την ιδιαίτερη αύρα κάθε κατηγορίας βραβείου μετουσιώνοντάς τη σε σκηνική εικόνα, χορογραφία, μουσική και λόγο κερδίζοντας θερμό χειροκρότημα από το αυστηρό κοινό των ανθρώπων του θεάτρου και των θεατρόφιλων αναγνωστών του Αθηνοράματος που γέμισαν την αίθουσα «Αλεξάνδρα Τριάντη».

Ο θεσμός των Θεατρικών Βραβείων Κοινού μπήκε πλέον στην τρίτη του δεκαετία. Τα πρώτα Θεατρικά Βραβεία δόθηκαν το 1999 και στη φετινή γιορτή του θεάτρου τιμήθηκε αυτή η «τάξη του ’99», οι ηθοποιοί δηλαδή (κάποιοι είναι και σκηνοθέτες πλέον) οι οποίοι αποφοίτησαν από τις δραματικές σχολές του Εθνικού Θεάτρου και του Θεάτρου Τέχνης λίγο πριν από το περίφημο μιλένιουμ. Πέντε από αυτούς, η Θάλεια Ματίκα, η Φαίη Ξυλά, η Ιωάννα Παππά, ο Παντελής Δεντάκης και ο Χρήστος Λούλης, ανέβηκαν στη σκηνή για να παραδώσουν τα αγαλματίδια στους φετινούς βραβευμένους.

Η τελετή απονομής των 21ων Θεατρικών Βραβείων διεξήχθη με την υποστήριξη της Περιφέρειας Αττικής και του Περιφερειακού Ταμείου Ανάπτυξης Αττικής που εκπροσωπήθηκαν από τον Περιφερειάρχη Αττικής Γιώργο Πατούλη, ο οποίος ανέλαβε και τις βραβεύσεις των τριών καλύτερων παραστάσεων. Στη σκηνή ανέβηκαν επίσης για να παραδώσουν βραβεία στους φετινούς νικητές και οι εκπρόσωποι των χορηγών της βραδιάς: Ο κύριος Βαγγέλης Μήτσης, director of Viva Services και ο κύριος Χάρης Ψαρούδας, διευθυντής Reserve Brands Diageo Hellas (για το single malt whiskey Cardhu). Βραβείο παρέδωσε, τέλος, ο εκδότης του Αθηνοράματος Δημήτρης Ηλιόπουλος.

ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

 

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
1ο Βραβείο:     Άνθρωποι και ποντίκια
2ο Βραβείο:     Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα
3ο Βραβείο:     Ξύπνα Βασίλη

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ
1ο Βραβείο:     Βασίλης Μπισμπίκης («Άνθρωποι και ποντίκια»)
2ο Βραβείο:     Άρης Μπινιάρης («Ξύπνα Βασίλη»)
3ο Βραβείο:     Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος («Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα»)

ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ
1ο Βραβείο:     Γιάννης Νιάρρος («Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα»)
2ο Βραβείο:     Γρηγόρης Βαλτινός («Κάθε Τρίτη με τον Μόρι»)
3ο Βραβείο:     Γιάννης Στάνκογλου («Γιούγκερμαν»)

 

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

1ο Βραβείο:     Μαρία Ναυπλιώτου («Master Class»)
2ο Βραβείο:     Μαρία Κίτσου («Τερέζ Ρακέν»)
3ο Βραβείο:     Ελένη Ράντου («Τζάσμιν»)

ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ

1ο Βραβείο:     Μανόλης Παντελιδάκης («Ερωτευμένος Σαίξπηρ»)
2ο Βραβείο:     Γιώργος Γαβαλάς – Μαίρη Τσαγκάρη («Έγκλημα στο Όριεντ Εξπρές»)
3ο Βραβείο:     Μαγιού Τρικεριώτη («Τζάσμιν»)

 

ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1ο Βραβείο:     Άγγελος Μέντης («Γιούγκερμαν»)
2ο Βραβείο:     Ηλένια Δουλαδίρη («Ερωτευμένος Σαίξπηρ»)
3ο Βραβείο:     Κλερ Μπρέισγουελ («Ο κύκλος του έρωτα»)

 

ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ

1ο Βραβείο:     Θέμης Καραμουρατίδης («Απλή μετάβαση»)
2ο Βραβείο:     Κατερίνα Πολέμη («Γιούγκερμαν»)
3ο Βραβείο:     Μίνως Μάτσας («Τερέζ Ρακέν»)

 

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥ

1ο Βραβείο:     Μελίνα Μάσχα («Τερέζ Ρακέν»)
2ο Βραβείο:     Αλέκος Αναστασίου («Γιούγκερμαν»)
3ο Βραβείο:     Λευτέρης Παυλόπουλος («Έγκλημα στο Όριεντ Εξπρές»)

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΗΧΟΥ

Βραβείο:          Λένα Χατζηγρηγορίου – Λήδα Μανιατάκου («Γιούγκερμαν»)